Satiksmes ministrs A. Matīss aicina Somiju piedalīties Rail Baltica kopuzņēmumā

Latvijas satiksmes ministrs Anrijs Matīss, tiekoties ar Somijas transporta ministri Paulu Risikko, uzaicinājis Somiju aktīvi iesaistīties stratēģiski svarīgā topošā Eiropas platuma (1435 mm) sliežu ceļa projekta Rail Baltica īstenošanā, kā arī Rail Baltica kopuzņēmuma darbībā.

Par to ziņo Satiksmes ministrijas preses dienests.
28. janvārī, Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālās vizītes Somijā ietvaros satiksmes ministram Anrijam Matīsam notika tikšanās ar Somijas transporta ministri Paulu Risikko. Abi kolēģi pārrunāja Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē aktuālos jautājumus transporta jomā. A. Matīss somu kolēģi arī informēja par Eiropas platuma sliežu dzelzceļa projekta Rail Baltica realizācijas gaitu. Ministrs uzsvēra, ka projekta realizācija visās trijās Baltijas valstīs norit ļoti aktīvos tempos, kā arī aicināja Somiju iesaistīties šajā procesā. „Ņemot vērā projekta nozīmīgumu visam Ziemeļu – Baltijas reģionam, es gribētu izmantot iespēju uzaicināt Somiju aktīvi iesaistīties šī stratēģiski svarīgā projekta īstenošanā, kā arī Rail Baltica kopuzņēmuma darbībā. Somija tiek aicināta iesaistīties Rail Baltica kopuzņēmumā kā akcionārs, ko arī paredz kopuzņēmuma akcionāru līguma nosacījumi,” paziņoja A.Matīss.
Jau ziņots, ka 2014. gada 13. novembrī Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā tika reģistrēts triju Baltijas valstu kopuzņēmums – a/s RB Rail. Triju Baltijas valstu izveidotās a/s RB Rail galvenais uzdevums ir Rail Baltica dzelzceļa projektēšana, būvniecība un mārketings. Kopuzņēmuma pirmais, svarīgākais uzdevums ir sagatavot dokumentāciju ES finansējumam Rail Baltica projekta īstenošanai. A/s RB Rail padomē šobrīd strādā transporta un dzelzceļa jomas profesionāļi: pa diviem pārstāvjiem no katras valsts.

Somijas vizītes laikā satiksmes ministri pārrunāja arī Latvijas prezidentūras aktuālos Eiropas transporta jautājumus. A.Matīss arī informēja P. Risikko par Latvijas prezidentūrā gaidāmajiem pasākumiem transporta jomā, kā arī uzaicināja Somijas transporta ministri piedalīties tajos.

 Līdztekus tam transporta delegācija Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Kaspara Ozoliņa vadībā viesojās Somijas dzelzceļā un tikās ar tā vadītāju Mikaelu Aro.

Jau ziņots, ka Rail Baltica ir dzelzceļa transporta projekts. Tā mērķis ir integrēt Baltijas valstis Eiropas dzelzceļu tīklā, izbūvējot jaunu 1435 mm jeb Eiropas standarta platuma dzelzceļa līniju Baltijas valstīs. Ar ātru un videi draudzīgu dzelzceļa transporta satiksmi tiks savienotas metropoles Tallinu – Rīgu – Kauņu – Varšavu – Berlīni (tālākā nākotnē pagarinot maršrutu līdz Venēcijai). Netieši šajā maršrutā iekļauta arī Somija, plānojot, ka varētu izbūvēt zemūdens tuneli, pa kuru kursētu dzelzceļš no Tallinas uz Helsinkiem, vai arī atklāt vilcienu prāmi starp šīm pilsētām, tādējādi pagarinot projekta ietekmi arī līdz Skandināvijas valstīm. 2025. gadā paredzēts atklāt Rail Baltica savienojumu Tallina-Rīga-Kauņa, bet 2030. gadā – savienojumu ar Varšavu. Kopējās Rail Baltica projekta izmaksas paredzētas 3.7 miljardi eiro, projekta izmaksas Latvijā pēc iepriekšējās izpētes paredzētas 1.3 miljardu eiro apmērā.