Rail Baltica RIX tiks būvēta sadarbībā ar starptautisko lidostu “Rīga”

Jaunbūvējamā Eiropas sliežu ceļu platuma projekta Rail Baltica ieviesējs Latvijā -uzņēmums Eiropas Dzelzceļa Līnijas un starptautiskā lidosta Rīga2. jūnijā parakstīja sadarbības memorandu, lai, konstruktīvi sadarbojoties, uzbūvētu Rail Baltica RIX staciju un pilnvērtīgi integrētu to lidostas teritorijā 2022. gadā.

Memorandu parakstīja Andris Liepiņš, VAS Starptautiskā lidosta Rīga valdes priekšsēdētājs, Ilmārs Upenieks, VAS Starptautiskā lidosta Rīga valdes loceklis un Dins Merirands, Eiropas Dzelzceļa Līnijas valdes loceklis. Memorands stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā parakstīšanas.

Andris Liepiņš, VAS Starptautiskā lidosta Rīga” valdes priekšsēdētājs norāda, ka „memorands paredz sinhronizēt Latvijas tautsaimniecības attīstībai nozīmīgus projektus – lidostas pasažieru reģistrācijas zāles paplašināšanu un Rail Baltica stacijas izbūvi lidostas teritorijā. Tikai cieši sadarbojoties, lidosta un Eiropas dzelzceļa līnijas var realizēt šos nozīmīgos projektus noteiktajā termiņā un ar vismazākajiem izdevumiem”.

Dins Merirands, Eiropas Dzelzceļa Līnijas valdes loceklis ir pārliecināts, ka divu pieredžu sinerģija nodrošinās labāko rezultātu. „Novērtējām iespējas rast kopīgus tehniskos un vizuālos risinājumus, lai Rail Baltica RIX stacija labāk integrētos lidostā,” saka viņš.
D.Merirands skaidro, ka memorandā paredzēts  projektēšanas darbus veikt līdz 2019. gadam, būvniecību pabeigt – 2022. gadā. Kopīgs uzdevums būvniecības laikā būs nodrošināt netraucētu mobilitāti pasažieriem un piekļuvi lidostai, vienlaicīgi rūpējoties par minimālu ietekmi uz lidostas un lidostas teritorijā esošo uzņēmēju darbību.
„Sadarbības lietderību noteica fakts, ka projektēšanas un būvniecības darbi Rail Baltica RIX stacijas un ar to saistītās infrastruktūras izveidei notiks vienlaikus ar starptautiskās lidostas „Rīga” paplašināšanas 6. kārtu,” piebilst viņš.

Jau ziņojām, ka pērn 10. jūlijā Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka dzelzceļa projekts Rail Baltica pirmajā kārtā saņems Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu vairāk nekā 80 % apmērā. Šie līdzekļi paredzēti Rail Baltica projekta 1. posma īstenošanai: Latvijai piešķirtais ES finansējums  238 miljoni eiro galvenokārt tiks izmantots „Rīgas loka” dzelzceļa posma būvniecībai (kas ietver arī stacijas izbūvi lidostā „Rīga”), „Rīgas loku” plānots sākt būvēt 2018. gadā un pabeigt līdz 2022. gadam.

Kā zināms, Rail Baltica projekts paredz jaunas 1435 mm jeb Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas izbūvi Baltijas  valstīs, lai ar ātru un videi draudzīgu dzelzceļa transporta satiksmi savienotu metropoles Tallinu – Rīgu – Kauņu – Varšavu – Berlīni.